Dendrobium miyakei
Synonimy:
D. hainanense Masamune i Hayata nie Rolfe, D. irayense Ames i Quisumbing, D. pseudo-hainense Masamune, D. victoriae-reginae Loher var. miyakei (Schlechter) Liu and Su. H. Wood (ref. 582) uważa, że D. miyakei i D. irayense są odrębnymi jednostkami.
Występowanie
Tajwan i Filipiny. Spotyka się je na Mt. Iraya na wyspie Batan oraz na wyspach Botel Tobago i Lu-Tao położonych ok. 97 km na południowy wschód od Tajwanu. Rosną zwykle w półcieniu na gałęziach rośliny Ficus retusa w banianowych dżunglach, na wysokościach ok. 300 m.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 35°C i 10°C. Średnia wilgotność ponad 80% przez cały rok. Opady od 97 mm w kwietniu do 350 mm przez całe lato. Średnie temperatury (dzień/noc) od 22,7/17,7°C w styczniu do 29,3/23,8°C przez całe lato. Okres kwitnienia: Od lipca do marca.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Epifit o sympodialnym typie wzrostu osiągający 30-91 cm wysokości.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy mają 30-91 długości. Są trzcinowate, skupione blisko siebie, nie rozgałęziają się, mogą zwisać lub być wyprostowane. Węzły są rozdęte.
Liście:
Liczne. Liście mają 8-10 cm długości, są podłużno-lancetowate, ostro zakończone i opadają.
Kwiatostan:
Krótki. Kwiaty rosną w gronach, które wyrastają z węzłów na bezlistnych pseudobulwach. Przylistki kwiatowe są purpurowe.
Kwiaty:
4-8 w każdym kwiatostanie. Małe, bez zapachu, kwiaty mają 1,0-1,8 cm średnicy. Są ułożone w efektowne grono. Części kwiatu są w kolorze od żywej purpury do karmazynowego z ciemnymi prążkami. Boczne płatki zewnętrzne ją jajowate, płatek grzbietowy jajowato-lancetowaty, a płatki okółka wewnętrznego lancetowato-eliptyczne. Prosta warżka jest odwrotnie lancetowata i przy podstawie ma zgrubienie w kształcie podkowy.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |